Jump to content
Sign in to follow this  
HeaveN

Netatalk ile Appletalk File Server Dizin Paylaşımı

Recommended Posts

NETATALK ILE MAC FILE SISTEMIN PAYLAŞILMASI ver_0.3 Bilindiği gibi Macintosh işletim sistemi Appletalk iletişim protokolu nu kullanır. Appletalk File Sisteme Windows işletim sistemleri client olamazlar WindowsNT ve Win2000 Server sistemleri ise sunucu olabilmektedir. Linux işletim sistemi ise bu konuda çok esnek olmaktadır. Netatalk paketi ile kolayca Appletalk File server olabilmekte ve AFP gibi küçük bir yazılımla client bile olabilmektedir. Linux üzerine kurulabilecek Netatalk File Server ile belirlenen bir dizini Macintosh bilgisayarlar doğrudan paylaşabileceği gibi samba sunucu ile windows bilgisayarlar da aynı dizini paylaşabileceklerdir. Benim sistemimde aynı bilgisayara kurulan sunucular.... Netatalak. Macintosh Dosya Sunucusu Mars Novell Netware Bezeri Sunucusu Samba WindowsNT benzeri Sunucu Böylece aynı dizini farklı işletim sistemleri ortak olarak kullanabilecekler. Bunlara Novell Netware BootRomlu terminallerde dahil. Sistemde fazla değişiklik olmaması için BootRomlu terminallere dokunulmamış Mars sunucusunu terminalleri olduğu gibi kullanabilecekleri şekilde ayarladık. Appaletalk Dosya sunucusunu kurmak aslında çok kolay. Kurulan dağıtım SuSE 7.2 PII-300 64MB Ram Kurulan paket sürümü netatalk-1.4.99-40.i386.rpm Kernel SuSE-Kernel 2.4.4-4GB root olarak sistemi kullanıyor. adım adım işlemleri uyguluyoruz. #mkdir /MACVOLUM paylaşacağımız dizini örnek MACVOLUM olarak belirtir ve / root dizinine yaratılmasını sağlıyoruz. root#useradd macuser ; macuser isimin de bu dizini kullanabilecek bir kullanıcı yarattık. #passwd macuser ; şifresini de aynı şekilde macuser olarak belirliyoruz New password : macuser Bad password : to simple ; dikkate almayın.... Re-enter new password : macuser ;şifre tekrar giriliyor... macuser kullanıcısının home dizini olarak MACVOLUM dizinini gösteriyoruz. /etc/passwd ;dosyasının içinden macuser:x:501:100::/home/macuser:/bin/bash macuser:x:501:100::/MACVOLUM:/bin/bash : olarak değiştiriyoruz. veya daha başka bir yol yast->System Administrator->User Administrator F3 ile kullanıcıları listeleyin ve macuser kullanıcısını seçin, home directory dizinini /MACVOLUM olarak değiştirin bursadan gerekirse yeni kullanıcı oluşturun veya mevcut kullanıcı özelliklerini değiştirebilirsiniz. MACVOLUM dizininin kullanım haklarını oku/yaz olarak değiştirin #chmod -c 777 /MACVOLUM kullanıcımızı oluşturduk. şimdi ilgili paketi kuruyoruz tabii ilk kurulumda kurulmadı ise kontrol ediyoruz #rpm -q netatalk netatalk-1.4.99-40.i386.rpm ; buna benzer bir sonuç aldı iseniz paketimiz daha önce kurulmuş... package netatalk is not installed ;bu mesajı aldı iseniz paketimizi kurmamız gerekecek, kurulum için farklı yöntemler olabilir Yast veya Yast2 ile CD den kurulabileceği gibi ilgili dosyanın olduğu dizin içerisinde iken, #rpm -Uhv --nodeps --force neta*.rpm ;şeklinde de kurulabilir. /etc/modules.conf dosyasının sonuna şu satırı ekleyin veya o satırı görebiliyorsanız şu şekilde değiştirin alias net-pf-5 appletalk ;bu satır açılışta appletalk protokolu içi ilgili modülü yükleyecektir. bu işlem genellikle SuSE dağıtımlarında öntanımlı olarak çalışır vaziyette gelir. /etc/atalk/afpd.conf ; dosyasının sonuna şu satırı ekleyin. "MACVOLUM" ; bu işlem macintosh bilgisayarlar da dizinin veya paylaşımın nasıl görüneceğini belirler. boş bırakırsanız Linux makinenin HOSTNAME adını alır. /etc/atalk/atalkd.conf ;dosyasının sonuna şu satırı ekleyin eth0 ; bu işlem sonucunda Aplletalk file sunucu ağınızda başka bir Appletalk File Sunucu var ise (ki bizde Sun Sparc10 a kurulu bir tane var) onun alan adının içerisinde görünmesini sağlar. böyle bir sisteminiz yok ise eth0 -phase 2 -net 3001-3002 -addr 3002.51 -zone "MACALANIM" ; böylece MACALANIM alan adı altında macintosh'larda MACVOLUM olarak sunucumuz görünecek.. alan adı ile ilgili bir işlem yapmazsanız otomatik olarak kendini ayarlayacaktır. /etc/atalk/netatalk.conf ;dosyası ile ilgili bir açıklama yapmaya gerek görmüyorum bizi ilgilendiren sadece AFPD_MAX_CLIENTS=20 ;burada sunucumuza bağlanabilecek client sayısını belirliyoruz. fazla Macintosh Bilgisayarınız yoksa olduğu gibi bırakın. sunucumuzu çalıştırmak için #/etc/init.d/atalk start ;komutunu vermeniz yeterlidir. sistemini açılışı sırasında çalışmasını istiyorsanız /etc/rc.config ;dosyasının içindeki START_ATALK="yes" ;satırındaki "no" seçeneğini "yes" olarak değiştirmelisiniz, aslında bütün bu ayarlamaların çoğunu yast configurasyon manager ara yüzüyle yapabilirsiniz ama ben size bunu önermiyorum. bu kullandığımız yöntem daha güvenli görünüyor. Macintosh başına geçip bağlantımızı sağlayabiliriz. ELMA Menüsünden / Seçici /Appleshare tıkladığımızda sağ tarafta sunucumuzun adını "MACVOLUM" görebiliyor olmalıyız. görebiliyorsak çift tıkladığımızda kullanıcı adını "macuser" ve şifresini "macuser" girdiğimizde MACVOLUM dizinine ulaşmış olacağız. burada sistemimizde kullandığımız AppleFile Sunucuyu anlatmaya çalıştım. biz iki (2) yılı aşkın bir zamandan beri kullanıyoruz ve istedim ki sizde bizi bizim bilgilerimizden yaralanabilesiniz. kurulumda bir sorunla karşılaştığınızda, dokümanda bir hata bulduğunuzda (ki mutlaka vardır bu daha ilk yazılı dokümanım), veya önerilerinizi de bana mutlaka yazın. zbahadir@bursalinux.org

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in

Sign In Now
Sign in to follow this  

• Create New...