Jump to content
HeaveN

Yedekleme - Elektrik ve internet kota Tasarrufu

Recommended Posts

En verimli şekilde hem elektrik tasarrufu yapmak hemde yeni İnternet kota uygulamasıyla sunucu yedekleme veya download işlemleri. 

Yeni İnternet uygulamasına göre sabah 02-08 arası kota uygulaması yok.  Buna göre yedekleme sistemimi yapılandırmam gerekiyordu. Amacım hem elektrik hemde kota tasarrufu yapmak. Buna göre izlediğim yolu paylaşmak istiyorum.  planlama şu şekilde;

1. Elektrik Tasarrufu
  2. Kota Tasarrufu (saat 02-08 arası kotaya dahil edilmiyor)
  3. Zaman Tasarrufu

Bu sistemi daha çok sunucu yedeklemeleri için kullanıyorum.  Kullanıma bağlı olarak 5 ile 10 arası sunucum bulunuyor. Sunucular Almanya üzerinde. Yedeklemeleri her ihtimale karşı her gün eve de yedekliyorum. 

Yedeklemelerde veritabanları ayrı ayrı sıkıştırılmış paketler halinde sunucular üzerinde günlük olarak paketlenir bu aketleri her gün sabaha karşı tarih sırasına göre eve yedeklerim. Burada sunucu üzerindeki yedekleme sistemi kotayı zorlamamak için özel olarak yapılmıştır. Veritabanları haricinde sunuculardaki web sitelerinin kaynak kodları da yedeklenir. Kaynak kodları rsync ile yedeklendiği için bütün kodları her gün indirmeye gerek kalmıyor sadece değişenler veya yeni eklenenler indirilerek zamandan ve kotadan tasarruf edilmektedir. 5-6 seneden beri bu yöntemle yedekleme yapmaktayım. 

Elimdeki cihazları değerlendirerek bir karara varmam gerekiyordu. Download işleri ve Linux konsol çalışmalarında MiniPC sınıfından GB-BXBT-1900 kullanıyorum. Ürünü bu adresten inceleyebilirsiniz. Oldukça hızlı ve enerji tasarrufu dostu bir cihazdır.  Üzerinde Linux kuruludur. 

gigabyte-brix.png

Yedekleme için cihaza USB üzerinden bağlı bir harici hard disk bulunuyordu. Bu diski çıkardım ve içeriğini NSA 325v2 NAS sunucuma kopyaladım. NAS sunucu da çok az enerji harcamaktadır ve sadece yedekleme zamanlarında açılıp kapanacak şekilde programladım. Veri güvenliği için üzerinde Raid 1 olarak 2x2TB disk bulunuyor.    

nsa325v2.jpg

Kullanım Yapılandırması

Mini PC üzerinden zamanlayıcı olarak 5dk öncesinden NSA325v2 Wake On Lan ile uyandırılıyor.

Örnek uyandırma kodu

ether-wake A0:E4:CB:70:6B:85

Yedekleme başlatılıyor ve veriler NSA325v2 NAS paylaşımına yedekleme yapılıyor

Yedekleme bitiminde NSA325v2 sshpass üzerinden kapatılıyor (poweroff)

sshpass -p "password"  ssh  root@192.168.1.201 "poweroff"

Çok pratik bir yöntemle saat sabah 04 gibi 5dk öncede NSA325v3 uyandırılıyor. 5dk önceden çünkü sunucunun kendine gelmesi bir iki dakika buluyor ondan sonra NAS paylaşımı mount edilerek yedekleme işlemine geçiliyor. Yedekleme bitince NSA325v2 sshpass üzerinden poweroff yapılarak kapatılıyor.

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in

Sign In Now

• Create New...