Jump to content
fuat16

yine linux yine MySQL :)

Recommended Posts

arkadaşlar, elimdeki rehat a daha önce sorunlar olduğundan birkaçkez MySQL kurdum kaldırdım....şuanda MySQL kurulu, uzak bir win bilgisayardan ems gibi ara bir program ile bağlanabiliyorum ancak linux un komut satırından hiçbir türlü MySQL komut satırına düşemiyorum... konsoldan MySQL yazsam bile -bash: MySQL: command not found diyor....yani MySQL ile ilgili konsoldan hangi komutu verirsem vereyim bu tarz bir hata ile karşılaşıyorum...sanki MySQL kurulu değilmiş gibi, anlayamadım yani.....ancvak uzaktan db lerime bağlanabiliyorum.... konsoldan bağlanıp, mysqldump komutu ile yedek almak istiyorum(çünkü bu işlem windowstan çok uzun sürüyor..) sorunumun ne olduğuna dair yardımcı olabilirmisiniz...bu arada uzun zamandır siteye yazmıyorum, iyiki varsın bursalinux... :)

root haklatıyla küçük harflerle mysql yazarak mySQL konsoluna girebiliyor olmanız lazım.

arkadaşlar redhat üzerinde MySQL kurdum.(bazı hatalardan dolayı MySQL i birkaç kere kaldırıp tekrar kurmam gerekti.) şuanda uzak bir pc den MySQL e bağlanabiliyorum fakat lünux konsol üzerinden bağlanamıyorum, MySQL içine giremiyorum. konsoldan MySQL yazınca "-bash: MySQL: command not found" diyor. ve de mysqldump ile yedek aldırmak istiyorum fakat " -bash: mysqldump: command not found" diyor.sanki sistemde MySQL yokmuş gibi davranıyor ancak ben daha önceki MySQL kurulumlarda yaptığım kullanıcı adı şifre ile uzaktaki bir win pc den ems ile db ye bağlanabiliyorum.Yardımcı olabilirmisiniz acaba??? ayrıca uzun siredir buraya yazmıyordum,admine de selam....

yanlışlıkla konuyu tekrar açtım.Fakat heaven arkadaşın dediği gibi de yapıyorum ancak yine "-bash: MySQL: command not found" diyor.... bunu nasıl aşabilirim..

evet sevgili admin ve diğer arkadaşlar......kimsenin bir fikri yok sanırım çözüme dair????

Linux konlundan root haklarınız yoksa mysql servisini kullanamazsınız.

yanlışlıkla konuyu tekrar açtım.Fakat heaven arkadaşın dediği gibi de yapıyorum ancak yine "-bash: MySQL: command not found" diyor.... bunu nasıl aşabilirim..

Merhaba Mysql in bulunduğu klasöreden kök ağacına kısayol alırsanız çalıştırabilirsiniz ben kendi sistemimie göre yazıcam siz kendi sisteminize göre düzeltirsiniz.

ln -s /usr/local/mysql/bin/mysql /mysql

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in

Sign In Now

• Create New...