Jump to content
MustafaKARGI

Ubuntu Gnome Kurtarmak ..

Recommended Posts

Merhaba, Arkadaşlar Ubuntu 10.10.4 Gnome yaklaşık 1 aydır kullanıyordum. Sorunsuzdu. Son bir haftadır gnome un ilk açılış ekranın gelmesi geçikmeye başlamıştı. 2 gün önce öğlen saatinde notebook u normal kapattım. Akşam geldiğimde gnome gelmiyordu. Background resmi geliyor. Ama gerisi yok. network çalışıyor. İnternete bağlı. Dosya download edebiliyorum kablo üzerinden. Sanırım Hard Disk üzerinde sıkıntı var. I/O error veriyor açılışlarında. Bu sorun gnome un gelmemesiyle birlikte oldu. Daha önce disk üzerinde hata yoktu. Gnome u nasıl kurtarabilirim. Kde yüklemek istedim. Ancak I/O error hatalarından dolayı bir türlü dosya kurulum gerçekleşemiyor. Acil yardımlarınızı beklemekteyim. Kolay gelsin.

I/O hataları donanımsal olabilir. Gnome'u kurtarmak yerine önemli bilgilerinizi yedekleyip Ubuntu'yu yeniden kurabilirsiniz.

Merhaba,

Arkadaşlar Ubuntu 10.10.4 Gnome yaklaşık 1 aydır kullanıyordum. Sorunsuzdu. Son bir haftadır gnome un ilk açılış ekranın gelmesi geçikmeye başlamıştı.

2 gün önce öğlen saatinde notebook u normal kapattım. Akşam geldiğimde gnome gelmiyordu. Background resmi geliyor. Ama gerisi yok. network çalışıyor. İnternete bağlı. Dosya download edebiliyorum kablo üzerinden. Sanırım Hard Disk üzerinde sıkıntı var. I/O error veriyor açılışlarında. Bu sorun gnome un gelmemesiyle birlikte oldu. Daha önce disk üzerinde hata yoktu.

Gnome u nasıl kurtarabilirim. Kde yüklemek istedim. Ancak I/O error hatalarından dolayı bir türlü dosya kurulum gerçekleşemiyor.

Acil yardımlarınızı beklemekteyim.

Kolay gelsin.

Mustafa tam olarak yapman gereken şey bence şu: İlk olarak live cd si ile pc yi tekrar açıp gnomenin içindeki lazım olacak dosyaları kurtar. Sonra gparted cd si ilede pc yi tekrar doğru biçimde bölümlendir sonrada kurmak istediğin linux u tekrar kur kolay gelsin

ctrl-alt-f1 ile konsola düş, zaten internet varsa sudo apt-get remove ubuntu-desktop ardından sudo apt-get install kubuntu-desktop demeyi dene bakalım... sorun donanım mı yoksa gnome mu öğreniriz...

Arkadaşlar merhaba, Şu an laptop dan yazıyorum sizlere. Gnome kurtulamadı. Son gün ekrana grub dedi ve takılıp kaldı. Hard Disk den kaynaklandığı bariz belli bir durumdaydı. USB External diski söktüm. İçerisindeki 250 GB lık diskimi makinadaki ile değiştirdim. Tekrar flash bellekten ubuntu yu kurdum ve şu an kullanıyorum. Yaklaşık 100 GB dan fazla data (programım) o diskin içerisinde kaldı. Yedekleri yok. Makinaya USB den bağladım. Disk aracı üzerinden diski görüyor. Üzerinde BAD Sector var diyor. 9 saati aşkın bir süre düzeltmeye çalıştı ama malesef düzeltemiyor. Diski Mount etmez vaziyette. Bilmiyorum bu saatten sonra o datayı kurtarabilecek bir hareket yapabilirmiyim. Kenarda bekliyor o şekilde. Fikri, tecrübesi veya bilgisi olan arkadaşlarıma şimdiden teşekkür ederim. Kolay gelsin.

Diskte fiziksel bir arıza yoksa veriler her zaman kurtarılabilir ama onun için de extra yazılımlar gerekir. Dosya yapısı neydi? ext3,4?

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in

Sign In Now

• Create New...