Jump to content
HeaveN

Hangi Linux Dağıtımını kullanıyorsunuz

Recommended Posts

Hangi Linux dağıtımını kullanıyorsunuz öğrenelim bakalım. Bu yöndeki bilgileri toparlayabilirsek Forum kategorilerini yönlendirmek için kaynak olabilir. Edit: Anket için diğer seçeneğini seçtiyseniz, kullandığınız dağıtım hakkında yorum yazabilirsiniz.

Edited by zbahadir

Tam bir kurulum açısından SuSE'yi, "Live CD" olarak çalıştırırken Knoppix'i tercih ediyorum..

PC'de Pardus'u kullanıyorum. Yakın zamanda laptopumda SuSe 10.0'a geçmeyi düşünüyorum. Tabi öncelikle dosyalarımın yedeğini almam lazım. :)

suse 10.0 i bekleyin. muhteşem bir dağıtım geliyor söylemedi demeyin. su anda kubuntu dapper kullanıyorum. sürekli güncel bi dağıtım. debian tabanlı ve hemen her paket var.

suse 10.0 i bekleyin. muhteşem bir dağıtım geliyor söylemedi demeyin.

su anda kubuntu dapper kullanıyorum. sürekli güncel bi dağıtım. debian tabanlı ve hemen her paket var.

10.1 olacaktı 10.0 değil. ama EDIT dügmesine bastığımda küçük kare bi kutu açtı ama içi boştu. o yüzden tekrar yazmam gerekti.

Betaları şu an takip ediyorum. Şu an ki sürüm Beta 6. Relase tarihi ise şu şekilde: Mar 17, 2006 SUSE Linux 10.1 Beta 8 release. Mar 31, 2006 SUSE Linux 10.1 Release Candidate. Apr 13, 2006 Intended SUSE Linux 10.1 Announce Date. Yani 13 Nisan'da final sürümü çıkıyor. :)

SUSE daha iyi olabilir hatta Mandriva'da daha Pratik ve Redhat "Feodora" en kararlısı diyen cıkar fakat bunlar hepsi ticari kaygıların peşine düşmüş şirketler. Novell tekel olduğu günlerde müşteriye etmediğini brakmamıştı o günleri unutmadık işte bu yüzden olcaksa Pardus Ulusal Dağıtım olsun. Dizüstünde,PC ve iş yerinde tam 3 bilgisayarda Pardus kullanıyorum. Eksikleri yokmu var tabi el birliği ile onlarıda tamamlayacağız.

Aslında Fedoradan vazgeçmem ama Fedora 5 de çok sorun var. kurulması annda bile çok hata alıyorum. Bakalım GelecekLinux 4 deneyelim bi de. Türk dağıtımlarını unutmayalım.

Aslında Fedoradan vazgeçmem ama Fedora 5 de çok sorun var. kurulması annda bile çok hata alıyorum. Bakalım GelecekLinux 4 deneyelim bi de. Türk dağıtımlarını unutmayalım.

Ve ticari olmayan Pardus'u da unutmayalım. :xyxthumbs:

ya aslında bilen için pek sorun olmayacağını düşünüyorum ama bilmiyom belki hata bende olabilir ama sureklı hata olmasına rağmen ben ubuntu diyorum

ya aslında bilen için pek sorun olmayacağını düşünüyorum ama bilmiyom belki hata bende olabilir ama sureklı hata olmasına rağmen ben ubuntu diyorum

Yani Debian diyorsunuz. :) Ubuntu da bazı dağıtımlar gibi Debian tabanını kullanıyor. Bazı yerlerde bende Debian kullanmayı tercih ediyorum.

parduş hangisine giriyor veya parduş hakkında bi kaç genel bilgi vererek beni aydınlatırmısınız?

parduş hangisine giriyor veya parduş hakkında bi kaç genel bilgi vererek beni aydınlatırmısınız?

Pardus tam olarak bir yerli dağıtım diyebiliriz. Yine yerli olan pisi paket yönetimini kullanıyor.

bemim ne kullandıgımı soylememe gerek yok galiba nick'e bakmanız yeterli olacak sanırım. ama deneme digim dagıtım çok azdır diyebilirim...

redhat ın kullanımı suse ye göre daha kolay diye duymuştum ama kolay olan basittir, zor olan kapsamlıdır düşüncesiyle hareket ediyorum.tercihim suse dir ve memnunum.......

Slackware gibi hiç bir dağıtımda rahat etmemiştim taki pardus çıkana kadar.Bilgisayarım bozulmadan önce Slackware 10 ve Pardus 1 beta yüklüydü.Slackware gayet iyi konfigüre edilmişti.Kendi kernelimi falan derlemiştim.Şimdi anakartım yanmasaydı bu mesajı başkasının bilgisayarından değil kendi bilgisayarımdan slackware im den yazıyor olacaktım.

Pardusta debian tabanlıdır.

Aslında Pardus temelde Gentoo nun kaynaklarını kullanarak oluşturuldu.Ama şimdi başlı başına bir dağıtım haline geldi kendi paket sistemi(Pisi),kendi yönetim sistemi(ÇOMAR),kendi kurulum sistemi(YALI) ve daha fazlası ama bi dağıtım sistemini kaynak almadan başka bir sistem oluşturmak çok zor.

ben şu an live cd dağtımı olan knopix i kullanıyorum henüz bilgisayarıma linux kurmadım.bi kaç güne kadar yeni bi bilgisayar alıcam inşallah o zaman direk linuxle başlamayı düşünüyorum..forumdaki yazışmalardan anladığım kadarıyla turk linux kullanıcı cephesi şiddetle suse yı tavsiye ediyor..dürüts olmak gerekirse ben redhat le başlamayı düşünüyordum ama sanırım suse ile startı vericem :)

Redhat projesi rafa kaldırılmış durumda, eski sürümleri ise pek çok donanım desteğinden yoksun. Onun yerine oluşturulan yeni proje Fedora ise pek çok bug içeriyor ve %90 makineye kurulduğunda sorun çıkarabiliyor.

Tam bir kurulum açısından SuSE'yi, "Live CD" olarak çalıştırırken Knoppix'i tercih ediyorum..

bence sen bir tane harici hard disk al bütün bilgilerini ona yedek ol her zaman yardımcı olabilir ve sorun yasamassın pek te pahallıbişey degil bence hemde herzamnan yanında tasır ve laptobun calındıgında bilgileirnin kaybolsa bile orjinali sen de oldugu için sıkıntı yapmana gerek kalmaz ve için rahat eder

Slackware gibi hiç bir dağıtımda rahat etmemiştim taki pardus çıkana kadar.Bilgisayarım bozulmadan önce Slackware 10 ve Pardus 1 beta yüklüydü.Slackware gayet iyi konfigüre edilmişti.Kendi kernelimi falan derlemiştim.Şimdi anakartım yanmasaydı bu mesajı başkasının bilgisayarından değil kendi bilgisayarımdan slackware im den yazıyor olacaktım.

I voted for Suse

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in

Sign In Now

• Create New...