Jump to content
Crayz95

Opera 9.51 Build 10081 Final

Recommended Posts

Resmi ekleyen
Opera 9.51 Build 10081 Final


Resmi ekleyenOpera ile güvenle, hızla ve kolayca internette sörf yapabilirsiniz. İhtiyacınız olan tüm özellikleri karşılayan Opera dahili açılır pencere engelleyici, sekmeli gezinti, dahili arama ve gelişmiş işlevlere sahip Opera, çığır açan e-posta yazılımı, habercisi, IRC sohbeti ve kullanıcıların farklı ihtiyaçlarını karşılayan özelleştirme yetenekleriyle dikkat çeken bir web tarayıcıdır. Bir kaç fare tıklamasıyla Opera’yı özelleştirebilirsiniz.

Resmi ekleyenOpera started out as a research project in Norway's largest telecom company, Telenor, in 1994, and branched out into an independent development company named Opera Software ASA in 1995. Opera Software develops the Opera Web browser, a high-quality, multi-platform product for a wide range of platforms, operating systems and embedded Internet products. Opera is known as the fastest and smallest full-featured browser, a first choice for people using older PCs and Windows 95 and a brilliant alternative to the default IE from Microsoft. Opera, first of all, is client World Wide Web, that is the program for extraction of the information from WWW as the documents created with help HyperText Markup Language (language of a marking of hypertext HTML). Low requirements to resources of system. Opera will work even on 386 computer about 6 MB of operative memory. MDI the interface. You can open without special expenses of memory any quantity of windows inside one working window, having chosen thus a tabulared or cascade mode.
Buradan İndiriniz ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Firefox olmasaydı kullanacağım tek tarayıcı Opera olabilirdi. Opera'nın kullanıcısının az oluşunun en büyük nedeni bir zamanlar paralı bir tarayıcı olmasıydı. Sonra parasız oldu ama kullanıcı çoktan tarayıcısını seçmişti. Bazıları da zorunlu olarak IE kullanmak zorunda kalmıştır ve öyle de devam ediyor. Sitelerimizdeki istatistiki sonuçlara göre tarayıcı kullanım oranı Firefox için nerdeyse %17.7'nin üzerine çıkmış olması. Opera bu sonuçlara göre %1.24 ve geri kalanı da hala %80 ile IE. Bu sonuçlar sitelere göre değişebilir. Mesela Microsoft sitelerini gezenler mecburen IE kullanacaklardır. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing inSign In Now

×
×
  • Create New...