Jump to content
fuat16

silinen dosyaya ulaşmak!!!

Recommended Posts

arkadaşlar...bende suse linux 10 sürümü var ve ben crontaba "rm" komutu ile otomatik olarak dosya sildiren bir satır yazmıştım.Bu satırla "yokla.txt" adlı bir dosyayı sildiriyorum.Fakat şimdi bana bu dosya lazım oldu ve acilen ve kesinlikle ulaşmam lazım...Bana yardımcı olabiliecek arkadaşların acil yardımlarını bekliyorum......... kolay gelsin....

arkadaşlar...bende suse linux 10 sürümü var ve ben crontaba "rm" komutu ile otomatik olarak dosya sildiren bir satır yazmıştım.Bu satırla "yokla.txt" adlı bir dosyayı sildiriyorum.Fakat şimdi bana bu dosya lazım oldu ve acilen ve kesinlikle ulaşmam lazım...Bana yardımcı olabiliecek arkadaşların acil yardımlarını bekliyorum......... kolay gelsin....

Dosyayı silmek yerine bir yere taşınmasını sağlamış olman daha güvenli olurdu.

Yine de silinen dosyanın geri getirilme olasılığı yok denecek kadar azdır ve hala dosya silinen sistem çalışır durumdaysa bu daha da zor.

Dosya sürümün nedir ReiserFS veya ext3?

Dosya sistemine göre dosya kurtarma yöntemleri, işlem yapmak için dosya silinen diski çalıştırmamalısınız ki, silinen dosyanın üzerine başka dosya yazılmasın.

maalesef Dosya sürümünün ne olduğunu bilemiyorum...siz ikisine de göre bana tarif edebilirmisiniz ne yapmam gerektiğini :( ???

Linux'ta yeniyseniz dosya kurtarmak için Stellar Phoenix Data Recovery for Linux programını kullanabilirsiniz.

Dosya sistemini /etc/fstab dosyasından görebilirsiniz.

Dosya içeriğini paste ederseniz yardımcı olmaya çalışırım.

içerik şöyle; /dev/sdb2 / reiserfs acl,user_xattr 1 1 /dev/sda1 swap swap defaults 0 0 /dev/sdb1 swap swap defaults 0 0 proc /proc proc defaults 0 0 sysfs /sys sysfs noauto 0 0 usbfs /proc/bus/usb usbfs noauto 0 0 devpts /dev/pts devpts mode=0620,gid=5 0 0 /dev/sda2 /data1 auto noauto,user 0 0 /dev/cdrecorder /media/cdrecorder subfs noauto,fs=cdfss,ro,procuid,nosuid,nodev,exec,iocharset=utf8 0 0 /dev/fd0 /media/floppy subfs noauto,fs=floppyfss,procuid,nodev,nosuid,sync 0 0 none /subdomain subdomainfs noauto 0 0 ayrıca dediğiniz programı indirdim fakat uzandısı .exe görünüyor..linuxte bunu normal çalıştırabilirmiyim yada uzantısının ne olması gerekiyor???

bu arada dosyayı linux e atttım ve çalıştırdım..en üstte boş kutucuk altta file system ve adları çıktı en altta da "run in terminal" ve "remember application......" gibi iki sekme çıktı.. bunları seçecekmiyim yani doğru olarak nasıl kullanabilirim acaba????

bu arada dosyayı linux e atttım ve çalıştırdım..en üstte boş kutucuk altta file system ve adları çıktı en altta da "run in terminal" ve "remember application......" gibi iki sekme çıktı.. bunları seçecekmiyim yani doğru olarak nasıl kullanabilirim acaba????

run in terminal seçeneğini seçerek devam ediyorsunuz.

Dosyanın kayedeildiği partitionu seçmelisiniz. Dosya normalde kök dizine kaydediliyorsa bu durumda sdb2 yani "/dev/sdb2" partitionunu seçmeniz gerekiyor.

yalnız şuanda çalıştırıyorum ve linuxun kendi find files/folders penceresi geliyor ve komut satırında da "failed to get list of devices" diyor...yani ilk çalıştırdığım arama ekranı gelmiyor..bunu nasıl düzeltebilirim?? teşekkür ederimmm...

üzgünüm o başka birşeymiş :D ..şimdi başa dönüyorum. exe yi çalıştırdığımda bana bu dosyayı ne ile açmam gerektiğini soruyor..direk çalıştırması lazım değil mi??

üzgünüm o başka birşeymiş :D ..şimdi başa dönüyorum.

exe yi çalıştırdığımda bana bu dosyayı ne ile açmam gerektiğini soruyor..direk çalıştırması lazım değil mi??

Linux'ta exe dosyayı çalıştıramazsınız veya Wine ile emule edebilirsiniz.

exe uzantılı dosyayı windows'a kuracaksınız diski de aynı makineye bağlayarak dosyalarınızı kurtarmayı deneyeceksiniz.

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in

Sign In Now

• Create New...