Jump to content
icarslan

FEDORA 8

Recommended Posts

Uzun süre önce Red Hat kullanmıştım, açıkçası çok memnun kalmamıştım ama yine de Linux'u uzaktan takip ettim. Bu ay bir dergide Fedora 8 görüp, en iyi Linux dağıtımlarından bir olduğunu duyduğumda hemen alıp yükledim. Tabii kiLinux da yeniyim ve hemen hiçbirşey bilmiyorum. Aşağıdaki konularda yardımcı olursanız sevinirim:

1. İnternetten bazı linux programları yükledim. Uzantıları tar.gz. Fakat bunları yükleyemiyorum. Linux da uygulamaların uzantısı nedir? Hangi tür uzantılar yüklenebilir. Dahası nasıl yüklenebilir? Açıklamalara baktım ama DOS daki gibi birtakım komutlar gördüm. Program yüklemek gerçekten bu kadar problemli mi?

2. Fedora, kurulumundan sonra güncelleme yaptı, ancak tekrar başlattığımda 2 fedora sistemi şeklinde açılıyor. Birisi daha yeni, güncellenmiş olan sanırım. Eskisini nasıl kaldırabilirim?

3. PC açılışında otomatik olarak kısa bir süre bekledikten sonra hemen fedora ya geçiyor. Bekleme süresini uzatmak veya sürekli beklemede kalmak için ne yapmam gerekli?

4. Boot da Fedora değil de, XP nin öncelikle açılmasını sağlamak için ne yapmam gerek?

Yardımcı olacaklara şimdiden teşekkür ederim.

Linux Belgeler Arşivi oldukça karışık ve anlaşılması oldukça zaman alıyor. Dolayısıyla, yeni başlayanlar için pek kullanışlı değil. İstediğinizi arayamıyorsunuz, başlıkların anlamını çözmek ise yeni bir dil öğrenmek demek. "Linux'da Program Kurulumu" şeklinde bir başlığa rastlayamadım. Bunun daha kolay bir yolu olmalı.

1-Fedora rpm tabanlı paket sistemin kullanır onun için paket indirirken Fedora uyumlu rpm paketleri tercih etmelisiniz. Diğer seçenek olarak paketlerin source olanlarını indirir derleyerek kurasınız ki bunu yeni başlayanlar için tercih etmiyoruz ancak fedora için rpm tabanlı bulamadığınız bir paket olursa onus src konudan derleyerek kullanabilirsiniz.

2,3 ve 4. sorularınızın cevabı grup önyükleyici ile ilgilidir.

İki tür yükleyici vardır lilo ve grub. Grubu tercih ettiyseniz veya o kurulduysa öntanımlı olarak işiniz daha kolaydır.

Bu ayarları yapabileceğiniz dosya ;

/boot/grub/grub.conf

Bu dosya içindeki timeot süresi 3. sorunuzla ilgilidir ve açılışta ne kadar bekleyeceği saniye olarak oradan belirlenir.

4. sorunuzun yanıtı ise default kısmıyla ilgilidir. Yüklenen bölümleri bu dosya içinde göreceksiniz. sıra numarasını belirleyerek istediğiniz bölümden ön tanımlı boot etmesini sağlayabilirsiniz.

default=0

failsafe=1

timeout=10

splashimage=(hd0,0)/grub/splash.xpm.gz

title Fedora Core (2.6.7-1.494.2.2)

root (hd0,0)

kernel /vmlinuz-2.6.7-1.494.2.2 ro root=LABEL=/1

initrd /initrd-2.6.7-1.494.2.2.img

title Fedora Core (2.4.22-1.2197.nptl)

root (hd0,0)

kernel /vmlinuz-2.4.22-1.2197.nptl ro root=LABEL=/1

initrd /initrd-2.4.22-1.2197.nptl.img

bu örneğe göre bekleme süresi 10sn ve default sıfır olduğu için ilk sıradaki tanımlı linux'u yükleyecektir.

Yardımınız için teşekkür ederim öncelikle.

Ancak, Linux kullanımının ortalama bir kullanıcıdan daha fazlasını öğrenmiş oldum böylece. Sadece Fedora'da değil diğer Linux programlarında da benzer komut işlemleri olduğunu gördüm. Bu da, bilgisayar kullanıcılarının büyük kısmı için, Linux'dan uzak durma nedeni sanırım.

Linux'da bir programın her Linux platformunda çalışmıyor olması da diğer handikap. Bu konuda yeteri kadar bilgiye sahip değilseniz (ki bunu elde etmek de, ortalama kullanıcıyı oldukça aşar) rpm vs. türünden paketleri araştırmak ve yüklemek problem olacaktır. Problemi çözebilmenin başlangıç noktası okullarda verilen bilgisayar derslerinde Microsoft'la birlikte Linux'un da öğretilmesi olabilir. Lisanssız şekilde Microsoft kullanan pek çok insanın Linux platformuna geçmelerini gerektirecek konfor, kullanım kolaylığı olmadığı sürece Linux bilgi seviyesi yüksek dışındakilere özgürlük sağlamayacak gibi görünüyor.

Diğer taraftan, Geleceklinux gibi sistemlerin de belli bir ücret karşılğını gördüğümde Microsoft-Linux (özgür yazılım) tartışması da anlamsız kalıyor gibi geldi bana. Uzun süredir Linux sitelerinde hangi Linux programını kullanabilirim, diye arıyordum. Ancak program seçimi için verilen cevaplar ve dahası Linux'un kendi içinde bu kadar farklı yapılanmış programlar sunması bilgisayar kullanıcılarını yıldıracak türden. Eğer gerçekten Linux'un özgür yazılım olmasını arzu ediyorsak, kullanıcıyı memnun edecek, yormayacak, alternatif olarak tatmin edecek yazılımlar üretilmeli.

Meramımı anlatabilmişimdir umarım. Saygılarımla.

O zaman bütün isteklerinize cevap verebilecek en iyi Linux dağıtımını seçmelisiniz. Değişik Linux dağıtımları aslın olmumlu bir zenginlik. Keşke windows için de benzer seçenekler olsaydı.

Bir kere neden Linux kullanmak istediğinize karar verin.

Genelde bütün linux dağıtımları nerdeyse aynı özelliklere sahip olmakla beraber paket yapılarının farklı olmasız bir dezavantaj değildir.

Linux için yazılan bir program aksine bütün Linux dağıtımlarında çalıştırılabilir. Hatta Linux için yazılan programlar pek çoğu BSD platformlarında çalışabiliyor.

Masaüstü ve Filesystem işlemlerinde SuSE kullanıyorum fakat web bazlı işlemlerinde Linux olarak Debian en öncelikli tercihimdir.

Ben hem dokümantasyon, hem masaüstü hem de internet için Linux kullanmak istiyorum. Bunun için hangi programı tercih etmem gerektiğini araştırdığımda hep aynı cevapla karşılaşıyorum "size en uygun olanı seçin". Açıkçası, en uygun olanı nasıl seçeceğim konusunda henüz bir fikir oluşmadı bende, çünkü tatminkar bir cevapla karşılaşmadım. Linux siteleri bu konuda oldukça ketum.

Paket yapılarının farklılığını kastetmiştim ben de. Kullanıcı açısından bakıldığında uyumlu paket aramanın kolay olmadığını kabul etmek gerek.

Bütün bu konuşmalar sonucunda bana önerebileceğiniz sistemler hangileri? Yani hem yapmak istedikklerimi yapmama imkan sağlayacak hem de kullanıcı dostu olacak.

Şimdiye kadar sorularımla ilgilenme zahmetine giren de olmadı. İlginiz için teşekkür ederim.

Masaüstü ve genel kullanımı için openSuSE benim tavsiyem. Önce deneyin yorumlarınızı yazarsanız üzerinde yazışırız.

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in

Sign In Now

• Create New...