Jump to content
tosbaqa

DNS Kuracağım ama...

Recommended Posts

DNS kurmak istiyorum ama kafama takılan birkaç şey var. Kurarken DNS server adı veriyoruz sanırım mesela ns01.domain.com gibi. Acep bu isim istediğimiz gibi olabilir mi? İlaveten bu dns lan da değilde wan da kullanacağım ilave yapılması gereken ayarlar ve/veya püf noktalar var mıdır?

DNS kurmak istiyorum ama kafama takılan birkaç şey var.

Kurarken DNS server adı veriyoruz sanırım mesela ns01.domain.com gibi. Acep bu isim istediğimiz gibi olabilir mi?

İlaveten bu dns lan da değilde wan da kullanacağım ilave yapılması gereken ayarlar ve/veya püf noktalar var mıdır?

Yerelde kullanım istediğiniz ismi verebilirsiniz. Yalnız arama şekli olarak önce yerelde araması sonra dışarıda araması için yapılandırılmalıdır. Yoksa dışarıda var olan bir ismi yerelde kullanamazsınız.

Püf noktası yok ama pratik yapmak gerekir. Önce yerelde internete açık olmayan bir ortamda deneyin. Mantığını kavrayınca çok basit olduğunu görebilirsiniz.

Kullanacağım DNS gerçek dns olacak yani gerçek ip li ve herkesin kullanabileceği bir dns olacak. Aslına bakarsanız mevcutta rh9 üzerinde çalışan bir dns var. Ama bi sorun var named ara ara duruyor. Baktım rh9 eski bi linux bu sorunla beraber DNS i yenilemeyi düşündüm. Ama mevcut dns sökmeden yenilemem lazım yani yeni bir isimle yeni bir dns kurayım varolan dnsten dosyaları kopyalayım diyorum (sanırsam named.conf ve named..... dosyaları olsa gerek) ondan sonra yeni dns ile eskisini değiştireyim diyorum. Sizin bu konuda öneriniz var mı?

Kullanacağım DNS gerçek dns olacak yani gerçek ip li ve herkesin kullanabileceği bir dns olacak.

Aslına bakarsanız mevcutta rh9 üzerinde çalışan bir dns var. Ama bi sorun var named ara ara duruyor. Baktım rh9 eski bi linux bu sorunla beraber DNS i yenilemeyi düşündüm. Ama mevcut dns sökmeden yenilemem lazım yani yeni bir isimle yeni bir dns kurayım varolan dnsten dosyaları kopyalayım diyorum (sanırsam named.conf ve named..... dosyaları olsa gerek) ondan sonra yeni dns ile eskisini değiştireyim diyorum.

Sizin bu konuda öneriniz var mı?

Bence eskisi dursun yeni bir DNS sunucuyu yedek olarak(slave) kurun. Eskisini devre dışı bıraktığınızda yenisini kullanmaya devam edebilirsiniz.

Aslında mevcutta 2. DNS te var onda da FedoraCore5 yeni kurulu ve slave. Ama ne hikmetse 1. DNS susunca siteler açılmıyor. 2. DNS in espirisini bi türlü anlamış değilim.

Aslında mevcutta 2. DNS te var onda da FedoraCore5 yeni kurulu ve slave. Ama ne hikmetse 1. DNS susunca siteler açılmıyor. 2. DNS in espirisini bi türlü anlamış değilim.

Alan sorgulaması ilk olarak 1. dns sunucuda yapılır;

aranan alan ismine ulaşılamazsa 2. dns sunucu üzerinde arama yapılır. 2. dns sunucu da sonuca ulaşamazsa alan adı internet üzerindeki dns sunucuda aranır ki o da muhtemelen TTNet'in sunucularıdır. Orada da isim bulunamasza arama bir üst sunucuda yani global dns sunucu üzerinde aranır.

En sonunda aranan isime ulaşılır, ulaşılamazsa alan adı yok saylır.

sistem bu şekilde çalışır.

Aramanın doğru sıralamada yapılması için dns sunucuların doğru yapılandırılmış olmaları gerekir.

1. DNS Redhat işltim sisteminde çalışıyor, kuracağım yeni bir 2. dns (mutemelen Fedora olabilir) otomatik olarak 1. dns ten kayıtları kendine eşitleyebilir mi?

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in

Sign In Now

• Create New...