Jump to content
starlex

Pardus Pisi Kullanmak?

Recommended Posts

Bilgisayarıma Pardus 2007 kurdum. Herşey çok gülzel kurdum çalıştırdım.İnter vs. herşey çalışıyor. Bir prg eklemek istedim. amsn programını indirdim internetten amsn-0.96-2.tcl84.x86.package isimle dosyayı indirdim. Dosya masa üstünde. Dosyayı tıklıyorum. Birlikte aç geliyor. Program seçmemi istiyor. Sonra öğrendimki paket yükleyiciler var. Pardusta bu işi yapan Pisi imiş. Ama bu Pisi ile nasıl yükleyecem. Bir türlü bulamadım. Kendi Pardus güncelleme dosyalırını görüyor onlar mevcut onları yapabiliyorum. Ama benim amsn-0.96-2.tcl84.x86.package neyi nasıl install edeceğim bulamadım. Bilen ardadaşlar şunu anlatırsa çok iyi olacak. Şevkim kırılmak üzere valla bu linux işi bize baya bir vakit işine malolacak galiba. Neyse hepinize kolay gelsin.

İnditdiğiniz dosya pisi uzantılı değilse Pardus'a kuramazsınız veya kurmanız uzun iş.

Komut satırından internete bağlıyken

# pisi install amsn

şeklinde pisi paket deposundan kurabilirsiniz.

İndirmiş olduğunuz dosya bir pisi paketiyse yerelden kurmak için, konsola geçin ve komut satırından;

pisi install /dosyanınyolu/paketadi.pisi

şekline kurabilirsiniz.

Eğer kurulumu grafik ekrandan yapmak isterseniz, Başlat > Paket Yöneticisi yolunu takip edin. Orada "Ara" kutucuğuna amsn yazdığınızda listede amsn programının adı görünecektir. Şimdi amsn programının solundaki onay kutucuğunu işaretleyin ve "Paketleri Kur" düğmesine basın. Gelen uyarı mesajına "Devam" deyip paketi kolayca bilgisayarınıza kurabilirsiniz.

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in

Sign In Now

• Create New...