Jump to content
HeaveN

USB Diske Slax kurulumu

Recommended Posts

USB Linux Slax

Resmi ekleyen

Slax Slackware tabanlı, mini ve portable bir Linux dağıtımı. Live veya Kurulum şeklinde çalışmakla beraber USB disklere de kurulabiliyor.

Kurulumda herkesin anlayabileceği ve Linux'u yeni deneyecekleri gözönüne alarak pratik yollardan nasıl yapıldığı anlatılacaktır.

USB bir diske ne kadar kolay kurulabildiğini görünce şaşıracaksınız ama asıl iş ondan sonra ayarlarda.

Şimdi Slax sitesinden USB disk için kullanabilceğimiz iso'yu indirelim.

İndireceğimiz model olarak;

SLAX Popcorn Edition v 5.1.8

FTP Download Slax

HTTP Download Slax

İndirdiğiniz iso'yu UltraISO gibi bir programla sanal sürücüye mount edin veya boş bir CD'ye yazdırın. Hengi yolu tercih ederseniz edin o dos komut satırından o sürücüye geçin.

Örnek F: sürücümüz olsun.

USB sürücümüz de G: olsun.

F sürücüsüne gecerek şu komutu çalıştırın.

make_disk.bat G:

Bu esnada dosyalar USB diske kopyalanacak ve boot edebilmesi içinde boot sector yeniden yazılacaktır. İşlem bittiğnde buna benzer bir görüntü oluşacaktır.

Resmi ekleyen

USB diskimizi USB'den açılacak şekilde biosu ayarlanan bir makinaya takıp makinayı boot ettiğimizde ise bu sorunsuz bir açılış yapılıyorsa başarılı olmuşuz demektir.

Bu şekilde başlayacak ;

Resmi ekleyen

Yükleme bittiğinde bu hali alacak ;

Resmi ekleyen

Kullanıcı adının root ve şifresininde toor olduğunu bu ekranda görebiliyoruz. Login olduktan sonra grafik ekrana geçiş yapmak için startx komutun verebiliriz.

Grafik sistem yüklendiğinde görünen ekranda bu şekilde olacaktır.

Resmi ekleyen

Bundan sonraki yapılması gereken şeyler ayarlamalar ve internete nasıl bağlanılacağı ile ilgilidir.

Devam edecek...

Usta şimdi ben dediklerini yaptım ama bende ntdlr hatası veriyor.Nedeni ne olabilir.512 kingston flashım var.Dediklerinin aynısını yaptım fakat böyle bir hata aldım yardım edersen sevinirim.

Usta şimdi ben dediklerini yaptım ama bende ntdlr hatası veriyor.Nedeni ne olabilir.512 kingston flashım var.Dediklerinin aynısını yaptım fakat böyle bir hata aldım yardım edersen sevinirim.

Üstad bildiğim kadarıyla hata aldıysan unetbootin slax ekli sanırım birde unetbootin dene istersen

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in

Sign In Now

• Create New...