Jump to content
Sign in to follow this  
HeaveN

NetBSD 3.1 Final

Recommended Posts

adminim ben;

ftp://iso2.uk.netbsd.org/pub/NetBSD/iso/3.1/i386cd-3.1.iso dosyasını indirdim cd de hazırladım..bu noktada şunu soracaktım..linuxle ilgilenmemin sebebi hem linux u daha yakından tanımak hem de perl de kendimi geliştirmek.yani ben bunu partitonlarımdan birini kursam linux randımanını alabilir miyim yine? :unsure:

Nereye kurarsan kur fark etmez, yeter ki çalışsın.

Burada ufak bir ayrıntı var, bu Linux değil BSD. Aslında aralarında sadece çekirdek farkı var ama doğru olarak bilinirse iyi olur. Hem BSD Linux'tan daha sağlamdır onu söyleyebilirim.

Kuruluma gelince; BSD'yi tek bir diske kurmanız gerekiyor zira BSD ilk partitiona kurulabiliyor. Onun için boş bir diski denemek için kullanabilir veya PC'nize vmware kurabilir onun üzerinde denemeler yapabilirsiniz.

Live olanını da deneseniz iyi olabilirdi zira kurulum gerektirmiyor ama ilk çalıştırma da ayarları saklamanız ve geri yüklemeniz zor olabilir.

Gelelim asıl konuya;

perl öğrenmek için BSD veya Linux fark etmez. perl sunucu taraflı çok popüler ve gelişmiş bir dildir, perl ile ilgili soru ve sorunlarını bu başlıkta yanıtlayabilirm. Perl öğrenirken Linux konsolunda çok önemli bir dil olan BASH dilini de biraz kurcalayın. ikisi bir arada çok vermli olabiliyorlar.

http://forum.bursa-linux.org/index.php?showforum=36

Şimdiden kolay gelisn.

cevap için teşekkür ederim zira gayet iyi bi cevaptı :) az önce netbsd yi kurdum,ya da öyle zannettim :blink: mantıksal sürücüleri göz önünde bulundurmazsak iki tane disk takılı bilgisayarda..bunlardan biri 80 biri de 10 gb lik diskler..10 gb olanı işte benim bu tip işletim sistemi denemelerimi yaptığım disk...kurulum bitti..yani thank you for using NetBSD gibi bir kapanış mesajıyla kurulumu tamamladım ama bilgisayarı kapatıp açtığımda boot menusü gelmiyor..yani direk XP başlıyor..sizce kurulumda hata olmuş olabilir mi? bu arada şahsi görüşümü soracak olursanız install arabirimi olarak Win95 bile bu işletim sistemine beş çeker :mf_popcorn: fdisk -B wd0 (--->>> wd0 burda ilgili hard disk sürücünüz..) yapıldığında ve sırayla yönergeler takip edildiğinde boot manager kuruluyor. :)

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in

Sign In Now
Sign in to follow this  

• Create New...