Jump to content
Sign in to follow this  
HeaveN

Otomatik mysql db yedekleme

Recommended Posts

Sunucularla ilgili zaman zaman oluşan hatalar ciddi veri kayıplarına neden olmaktadır. Elimde ki 15 kadar web sitesinin verilerini her gece saat 03.00 dolaylarında otomatik olarak yedeklemekteyim.

bu iş için küçük bir bash script hazırlayalım.Sunucularda zaman zaman oluşan hatalar ciddi veri kayıplarına neden olmaktadır. Elimde ki 15 kadar web sitesinin verilerini her gece saat 03.00 dolaylarında otomatik olarak yedekleyerek veri güvenliğini artırıyorum.

Web site yönetimi ile ilgilenenle bir fikir verebilmesi için nasıl yapıldığını anlatıyorum.

Bu iş için küçük bir bash script hazırlayalım.

Script ilgili db’yi indiriyor, başında tarih bilgisini ekliyor ve yedekleme dizinine kopyalıyor.

yedekle bash scripti:

#!/bin/sh
bugun=`date +"%d-%m-%Y"`
ugo_7=`date +"%d-%m-%Y"  --date="7 days ago"`
yerel_dizin="/db_yedek"
db=’yedeklenecek_db’
host=”db_server_ip”
mysqldump -uuser -h $host -ppass --opt db > $yerel_dizin/$bugun-db

Bu komutla db’yi geri yükleyebilirsiniz.

mysql -u user -h HOST dbname -p < dbname.sql

#her gece saat 3.00 da yedeklemeye başlaması için crontab’a yerleştirilecek satır..

0 3 * * * root /etc/yedekle
Birkaç değişiklikle bu script’i MySQL kurulu Windows üzerinde çalıştırabilirsiniz. Yedekle scriptini zamanlanmış görev listesine ekleyerek Windows’un db’yi istenilen zamanda yedeklemesini sağlayabilirsiniz.

Bütün bu anlatımı Windows/vmware üzerine kurulu bir linux ile kolayca yapabilirsiniz.

İyi yedekler…

Bizim sunucuda bu script çalışıyor mu? :huh:

Senin sunucu'nun tam durumunu bilemiyorum. Bir ara deneyebilirim olmazsa da bir kaç değişiklikle uydurulabilir. :)

@zbahadir

Sunucularımızın farklı olma ihtimali mi var? :huh:

Erişim hakları her sunucu için ayrı ayrı verilebiliyor. :)

Bu demektir ki 1'den fazla sunucu bilgisayar var? Ben sadece 1 tane var sanıyordum. Çünkü veritabanımı bir başka sunucuya taşıma talebime karşılık öyle demişlerdi :huh:

zbahadır bu kodların nereye yazılıp nereye atılacağı ile ilgili bilgi verirmisiniz?

zbahadır

bu kodların nereye yazılıp nereye atılacağı ile ilgili bilgi verirmisiniz?

Bu kodlarla linux+php+mysql kurulu bir bilgisayara veya php+mysql server kurulu bir bilgisayara yedekleme yapılabilir.

Web sunucunuzunda public mysql bağlantısına izin veriyor olması gerekir.

Not public: mysql sunucuya dışarıdan bağlanılmasına izin verilmesi anlamına gelir.

Başka yollarıda var taii ki, yapmak istedikten sonra. :D

Benim kendi serverim yok,ücretli host kullanıyorum.Verilen kodları burda kullanamam değil mi?

Sunucunuz dışarıdan mysql bağlanma izni veriyorsa olur.

phpMyAdmin 2.6.4-pl3 sürümü ile bağlanmama izin veriyor sadece, bunu mu kastediyorsunuz?Eğer bunu kastediyorsanız aşağıda resim ile gösterilen yere mi yazacağız?

Resmi ekleyen

Verdiğim kodlar bir linux bilgisayarın konsoılundan çalışıyor. Siz benzer bir şeyi bilgisayarınıza MySQL kurup onunla yapmanız mümkün ama bu biraz detaylı bir iştir. Yalnız windows ile yedek almak için daha farklı bir yöntem izlemek gerekiyor. Yapmaya karar verirseniz onunla ilgili ufak bir dokuman hazırlarım.

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in

Sign In Now
Sign in to follow this  

• Create New...